Kredyty odnawialne udzielane są w polskich bankach od wielu lat, jednak ciągle nie należą do popularnych produktów. Dzieje się tak dlatego, że wiele osób nie wie tak do końca, jak działają kredyty odnawialne i obawia się skorzystać z takiego produktu. Jakie są ich zasady działania, jak ich uzyskać?

Kredyt odnawialny – co to jest? Zasady działania

Płatność w restauracji - dzięki kredytowi odnawialnemuKredyty odnawialne udzielane są w ramach rachunku bieżącego. Ich główna zasada działania sprowadza się do tego, że klient ponosi koszty kredytu tylko w tych dniach, kiedy wchodzi na saldo debetowe. Dodatkowo jest to kredyt, który obsługuje się praktycznie sam, bo zadłużenie spłaca się z bieżących wpływów. Dzięki swojej konstrukcji kredyt ten jest tani, gdyż płacimy za pożyczone pieniądze, tylko wtedy, gdy z nich korzystamy.

Jak uzyskać kredyt odnawialny w rachunku?

Kredyt odnawialny najłatwiej jest uzyskać we własnym banku, gdzie mamy rachunek już od jakiegoś czasu. Dzięki temu bank może łatwo sprawdzić naszą historię kredytową. Przy tym kredycie nie trzeba przedstawiać zaświadczeń o dochodach ani okazywać dodatkowych poręczeń.

Warunkiem jego udzielenia jest, by na rachunek bieżący regularnie wpływała pensja. Bank określa, do jakiego limitu może zadłużać się klient i z reguły jest to sześciokrotność pensji. Kredyt zazwyczaj udzielany jest na rok i później można go przedłużać.

Co jeszcze warto wiedzieć o kredycie odnawialnym?

Oprocentowanie kredytów odnawialnych jest z reguły niższe niż kredytów gotówkowych. Decydując się na taki kredyt przy jego udzielaniu musimy zapłacić prowizję. Część banków pobiera także opłatę za przedłużenie kredytu na kolejny rok.

Przy tym kredycie nie ma czegoś takiego jak raty miesięczne. Bank automatycznie nalicza oprocentowanie za dni, kiedy korzystamy z kredytu i pobierane jest ono z bieżących wpływów. Zazwyczaj wymagane jest, by przed końcem okresu rozliczeniowego na rachunku było saldo dodatnie.

Kredyty odnawialne a karty kredytowe

Kredyt odnawialny jest wygodnym rozwiązaniem i ma pewną przewagę nad kartami kredytowymi. Wypłacając pieniądze z konta w ramach kredytu odnawialnego, możemy nimi zapłacić wszędzie, a nie tylko tam, gdzie jest terminal płatniczy. Kredyt odnawialny może też być swego rodzaju buforem bezpieczeństwa na wypadek sytuacji, kiedy kumulują nam się wydatki w jednym czasie.